Apps die de TV-kijker verrassen winnen NPO Backstage Hackathon

HILVERSUM — Op 14 november vond de NPO Backstage Hackathon plaats. Ruim vijftig ontwikkelaars kwamen in het gebouw van BNN VARA bij elkaar om innovatieve en creatieve apps voor de Nederlandse Publieke Omroep te bouwen op basis van open data. De dag resulteerde in vijftien nieuwe toepassingen, van apps die emoties koppelen aan ondertitelsporen tot toepassingen die de man-vrouwverhouding herkennen.
Een dag lang programmeren levert de NPO vijftien nieuwe applicaties op. De verschillende creatieve toepassingen in deze apps maken programma’s en fragmenten van de publieke omroep nog toegankelijker voor de kijker. Vijf verschillende teams gingen daadwerkelijk met prijzen naar huis:
Movieliker, van Bas Willems, toont relevante programma’s aan de kijker op basis van ondertitelingen. NPOJI, van Arjan Eising, won omdat het op een bijzondere manier zoekresultaten visualiseert. Stem Slimmer van Fransje Boot koppelt programmafragmenten aan politici en “helpt mensen slimmer stemmen, en daar zijn we als NPO altijd blij mee” aldus jurylid Sicco van Sas. Chris Waalberg won met een app die één ingang biedt voor alle TV content. De laatste winnaar, Trending Snippet van Jelmer Koppelmans, laat op basis van hashtags de meest trending programmafragmenten zien. Een eervolle vermelding ging naar Gender Gap van Benjamin Broersma, vanwege de creatieve manier om man-vrouwverhoudingen in programma’s weer te geven.
Juryvoorzitter Dylan van Rijsbergen: “Wij zijn hier blij mee, vooral omdat de apps stuk voor stuk gecreëerd zijn vanuit publieksperspectief. Dat is de aanpak die wij graag zien.’
NPO Backstage is een initiatief van de NPO om te onderzoeken welke vernieuwende toepassingen mogelijk zijn met open data. Frans Klein, directeur TV van de NPO: “Ik zie direct al voor me hoe de apps het voor onze kijkers nog gemakkelijker maken nieuwe content te ontdekken. Een ontzettend mooie uitkomst.”
De data waar de programmeurs mee konden werken zijn het afgelopen jaar ontsloten in de NPO Backstage API. Deze API bevat inmiddels meer dan 250.000 items, waaronder alle data van NPO Journalistiek, de NTR en Schooltv.nl. De NPO organiseerde deze hackathon als afsluiting van een periode waarin deze API gebouwd en gevuld is.
De NPO Backstage Hackathon werd samen met de Open State Foundation georganiseerd. Arjan El Fassed van Open State Foundation: “Vandaag hebben we gezien hoeveel creativiteit er ontstaat als innovatieve ontwikkelaars toegang krijgen tot data. De voortrekkersrol die de Nederlandse Publieke Omroep op het vlak van open data op zich neemt betaalt zich uit in echte vernieuwing.”
Dit artikel is een ingezonden bericht en valt buiten de verantwoordelijkheid van de redactie.